Германија нема да дозволи одвојување на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, доколку Софија опстои на блокадата на Скопје, порачаа неколку германски дипломати денеска, пишува „Дојче веле“.
Државниот министер во германското МНР, Михаел Рот со сличен тон на Твитер порача дека двете земји треба да ги отпочнат преговорите во јуни годинава за време на португалското претседателство.

 

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.