Германската полиција соопшти дека запрела повеќе од 50 десничарски екстремисти вооружени со солзавец, бајонети, мачети и палки кои сакале да патролираат долж полската граница за да спречат мигранти да влезат во земјата.

Екстремистите го следеле повикот на Третиот пат, екстремно десничарска партија за која постои сомневање дека се поврзани со неонацистички групи, нивните членови да ги запрат илегалните преминувања во близина на градот Губен на германско-полската граница.

– Полицијата им го заплени оружјето и ги принуди да ја напуштат областа Губен доцна навечер во саботата и раните часови во неделата, изјави портпаролот.

Некои осомничени дојдоа на полската граница од други делови на Германија.

Десетици луѓе се собраа во саботата во Губен за да се спротивстават на планираните десничарски патроли.

Министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер изјави дека Германија распореди дополнителни 800 полицајци на полската граница за да го контролира протокот на мигранти кои се обидуваат да влезат во ЕУ од Белорусија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.