Во Германија денес е забележан рекорден број на новозаразени од коронавирус, а тој број за првпат од почетокот на епидемијата надмина 10.000.

Како што соопшти Институтот за заразни болести Роберт Кох, во последните 24 часа потврдени се 11.287 нови случаи, а починале 30 личности.Вкупниот број на заразени пораснал на 392.049, а пoчинале вкупно 9.905

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.