Германскиот министер за финансии Олаф Шолц денеска изјави дека се одобрени околу девет милијарди евра од помошта ветена во рамките на владиниот антикризен пакет за намалување на економските последици од пандемијата на коронавирусот.

Владата соопшти дека се поднесени 1.800 апликации, од кои досега се одобрени 1.500.

Германскиот Парламент минатата недела го укина уставното ограничување за државниот долг и одобри обемен план на стимулативни мерки за помош на компаниите и граѓаните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.