Во текот на изминатиот ден во Германија беа регистрирани 29.518 случаи на коронавирус, починаа 259 лица. Еден ден порано, беа пријавени 24.884 нови случаи со 331 смртен исход.

Од почетокот на пандемијата, во Германија 3.217.710 лица биле заразени со коронавирус, 80.893 починале, соопшти Институтот „Роберт Кох“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.