Заради заштита од варијантата Омикрон, Германија одлучи да се придружи на Франција и ќе ги затвори своите граници за повеќето патници од Велика Британија.

Ограничувањата за патување стапуваат на сила во недела навечер. Повеќето патници од Обединетото Кралство нема да можат да влезат во земјата, освен германските државјани, кои ќе мора да имаат негативен тест при преминувањето на границата и да поминат две недели во карантин без разлика дали се вакцинирани.

Институтот „Роберт Кох“ ги воведе овие нови ограничувања бидејќи го прогласи Обединетото Кралство за област со висок ризик од ширење на Ковид.

Покрај Британија, на листата на земји со висок ризик се и Данска, Франција, Норвешка и Либан, а патувањата од овие земји исто така ќе бидат ограничени.

Британските научни советници предупредуваат дека во Англија, доколку не се воведат дополнителни мерки, може да има по 3.000 хоспитализации дневно.

Во Велика Британија вчера се пријавени 90.418 нови случаи на инфекција со Ковид-19.

Француските власти во саботата, поради загриженоста околу варијантата Омикрон, го забранија пристигнувањето на британски туристи. Според новите правила, на граѓаните на Обединетото Кралство сега им е потребна „оправдана причина“ за да влезат во Франција и не им е дозволено да патуваат за туристички или деловни цели.

Превозниците и француските државјани се изземени од оваа одредба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.