Германија денеска забележа најголем број смртни случаи од „Ковид-19“ од февруари, додека се бори да го спречи четвртиот бран на пандемијата.

Пријавени се вкупно 69.601 новозаразени лица, 2.415 повеќе од една недела претходно, додека други 527 починале – најголем број од 12 февруари. Вкупниот број на загинати се искачи на 104.047, според германскиот Институт за контрола на болести, „Роберт Кох“.

Сепак, седумдневната стапка на инциденца во земјата на 100.000 жители продолжува да опаѓа, паѓајќи од 432 на 427 во вторникот.

Бројките може да значат, велат експертите, дека Германија го помина врвот на овој бран пандемии.

Минатата недела, Берлин одлучи да им забрани на невакцинираните лица да пристапуваат до сите места, освен во неопходните места, како што се продавници, аптеки и пекари, со цел да се засили кампањата за вакцинација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.