Германија потврди дека ќе и испорача на Украина тенкови „Леопард 2“ и дека ќе го одобри барањето и другите земји да испратат такви тенкови, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на соопштение на германската канцеларија.
Земјата ќе и достави на Украина 14 тенкови „Леопард 2А6“ од залихите на германската армија, објасни владиниот портпарол Штефен Хебстрајт.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.