Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш е разочаран од исходот на Конференцијата за климатски промени на ООН (ЦОП25) и жали што е „пропуштена важна можност”, со оглед на тоа дека делегатите од околу 200 земји постигнале само „минимален компромис”.

Меѓународната заедница пропушти важна можност да покаже поголема амбиција во однос на намалувањето, адаптацијата и финансирањето на борбата против климатските промени, изјави Гутереш.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.