Сојузниците на НАТО денес се состанаа да разговараат околу Договорот за отворено небо. Ние сме цврсто посветени на зачувување на ефикасна меѓународна контрола на оружјето, разоружување и неширење. Сите се согласуваме дека сите држави потписнички на Договорот за отворено небо мора целосно да ги спроведат своите обврски. Сите сојузници на НАТО се во целосна согласност со сите одредби од Договорот, вели генералниот секретар на НАТО Јенс Стонтелберг.

Русија долги години наметна ограничувања на летот кои не се во согласност со Договорот, вклучително ограничувања на летот над Калининград и ограничување на летовите во Русија во близина на границата со Грузија. Тековната селективна имплементација на Русија на своите обврски од Договорот за отворено небо го поткопа придонесот на овој важен Договор за безбедност и стабилност во евроатлантскиот регион.

Сојузниците ја повикаа Русија да се врати во целосна согласност со Договорот уште од самитот на Велс во 2014 година, и тој повик го повторија на самитот во Варшава во 2016 година и повторно на Самитот во Брисел во 2018 година. САД ја прогласија Русија за кршење на Договорот , и сега ја објави својата намера да се повлече од Договорот за шест месеци, во согласност со одредбите на Договорот. САД изјавија дека може, сепак, да го преиспитаат повлекувањето доколку Русија се врати во целосна согласност со Договорот.

Сојузниците на НАТО и нациите-партнери се ангажираа со Русија, како во главните градови, така и во ОБСЕ во Виена, да бараат враќање на Русија на усогласеноста што е можно порано. Враќањето на Русија во согласност е најдобриот начин за зачувување на придобивките од Договорот.

НАТО ќе продолжи и понатаму да ја поддржува и зајакнува контролата на оружјето, разоружувањето и неширочното ширење, како клучен елемент на евро-атлантската безбедност, земајќи го предвид преовладувачкото безбедносно опкружување. Сојузниците исто така остануваат отворени за дијалог во Советот НАТО-Русија за намалување на ризикот и транспарентност. Ние продолжуваме да се стремиме кон конструктивен однос со Русија, кога постапките на Русија го овозможуваат тоа, вели во својата изјава Стонтелберг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.