Милијардерот и коосновач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, во вторникот изјави дека светот нема да се врати во состојбата пред пандемијата, пред 2022 година.

Во најдобар случај, две години од сега, вие би биле, за некои здравствени работи, особено, идеално да се вратите на местото каде што бевте на почетокот на 2020 година, изјави Гејтс.

Гејтс истакна дека, за да се случи ова сценарио, ќе треба да се развијат неколку ефективни вакцини за коронавирус и да се овозможи нивно масовно производство.

Во тој случај, во текот на 2021 година, пандемијата ќе опаѓа, а во 2022 година, глобалната пандемија ќе заврши, додаде милијардерот.

Претходно, американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека САД ќе ја подготват својата прва вакцина против коронавирус за неколку недели.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.