Данските власти вчера побараа од бродовите да се оддалечат од радиус од пет наутички милји од островот Борнхолм по истекување на гас во текот на ноќта од непостоечкиот гасовод Северен тек 2 во сопственост на Русија, кој се исцеди во Балтичкото Море. Германската влада соопшти дека е во контакт со данските власти и дека работи со локалните органи за спроведување на законот за да открие што предизвикало ненадејно опаѓање на притисокот во гасоводот. Данското Министерство за енергетика одби да коментира.

Во понеделникот вечерта, операторот на гасоводот Северен тек 1, кој работеше со намален капацитет од средината на јуни пред целосно да го прекине снабдувањето во август, исто така откри пад на притисокот на двете линии на гасоводот. „Причините се истражуваат“, објави „Норд стрим АГ“ на својата веб-страница, без да открие дополнителни информации.

Гасоводот беше една од точките на удар во ескалирачката енергетска војна меѓу Европа и Москва по руската инвазија на Украина во февруари, која ги потресе големите западни економии и ги зголеми цените на бензинот. „Денеска се случи истекување на гасоводот Северен тек 2 во данската област“, ​​се вели во соопштението на данската агенција за енергетика.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.