Тероризмот останува главната грижа на Французите, но со драстично намалување во споредба со минатата година. Веднаш потоа следи грижата за сиромаштија, покажува истражувањето спроведено од Националната опсерваторија за криминал и кривични одговори (ОНДРП) и ИНСЕЕ (Националниот институт за статистички и економски студии) , јави дописникот на МИА.

Според резултатите од истражувањето, 20 отсто од Французите сметаат дека тероризмот е најзагрижувачкиот проблем во 2019 година, што претставува значително намалување, за цели 10 процентни поени во однос на 2018 година.

На втората позиција, зад тероризмот и терористичките напади, доаѓа сиромаштија со 19 отсто од гласовите на Французите, кои исто така ја споменуваат невработеноста (16 проценти) и животната средина (14 отсто). Загриженоста од тероризмот, од што стравуваа од три до пет отсто од населението меѓу 2007 и 2014 година, тана најголемиот проблем на Французите од 2015 година, кога се случи првиот бран на смртоносни напади кои ја зафатија земјата. Меѓу 2016 и 2018 година овој процент кај Французите изнесуваше меѓу 30 и 32 отсто.

Според деталите за различните возрасни групи, тероризмот се смета за најважен проблем за Французите на возраст меѓу 14 и 49 години. Кај младите на возраст од 14 до 17 години оваа загриженост е најгоема, бидејќи 26 проценти од нив го идентификуваат тероризмот како главен проблем. Од 50 до 77 години, проблемот што се смета за најзагрижувачки е сиромаштијата. Кај луѓето над 77 години, главната грижа е здравјето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.