Француската полиција трага по лицето осомничено дека е одговорно за експлозијата во центарот на Лион, кадешто 13 лица беа повредени.

Полицијата апелираше до сведоците да се пријават и објави фотографија на маж на велосипед, добиена од камерите за надзор.

Осомничениот, облечен во светли шорцеви и блуза со долги ракави, е опишан како „опасен“, објави АП.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.