Француската полиција го уапси Ерик Друет, една од клучните актери во протестите на жолтите елеци, во близина на Плас де ла Конкорд во центарот на Париз, објавија локалните медиуми.

Друет е уапсен вчера за организирање на непријавен настан, објави телевизијата „Франс инфо“, цитирајќи извор од полицијата. Според извештајот, Друет и околу 50 други луѓе пристигнале на плоштадот за да запалат свеќи за повредените за време на протестите. Освен Друет, уапсени беа и многу други учесници во кампањата за проверка на идентитетот.

Друет веќе бил пред суд во Франција по неговото претходно апсење на 22 декември поради незаконското поседување полициска палка и учество во група формирана за насилни активности. На 6 декември Друет предложил учесниците на протестот на жолтите елеци да влезат во Елисејската палата, резиденција на францускиот претседател.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.