Само четири од 10 Французи сакаат да се вакцинираат против КОВИД-19, според анкетата објавена денес, според која Франција е рангирана како „светски шампион“ меѓу земјите чии граѓани не сакаат да се вакцинираат, пред Русија и Јужна Африка. Франс прес, цитиран од БТА.

Во Франција, каде штотуку започна кампањата за вакцинација, 40 проценти од испитаниците би се согласиле да се вакцинираат против КОВИД-19, покажува студијата на Глобалниот советник на Ипсос во партнерство со Светскиот економски форум. Ова е голем пад во споредба со нивното претходно истражување објавено во октомври (54 проценти беа подготвени да се вакцинираат) и уште поголем пад отколку во август (59 проценти беа подготвени да се вакцинираат).

Франција не е единствената земја каде што има релативно малку луѓе кои сакаат да се вакцинираат. Според истата анкета, само 43 проценти од Русите се подготвени да се вакцинираат, наспроти 53 проценти од Јужноафриканците.

Меѓу земјите кои најмалку сакаат да бидат вакцинирани се Јапонија (60 проценти), Италија и Шпанија (62 проценти) и Германија (65 проценти).

Спротивно на нив, земји кои сакаат да вакцинираат се Кина (80 проценти), Бразил (78 проценти) и Велика Британија (77 проценти), каде започна масовната кампања за вакцинација на 8 декември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.