Франција планира да ги забрани сите пестицидите кои се смета дека ги убиваат пчелите на Земјата. Станува збор за пет пестициди кои предизвикуваат колапс на колониите пчели напаѓајќи го нивниот нервен систем. Научниците како штетни ги посочуваат неоникотиноидните пестициди.

Во ЕУ веќе се забранети три пестици и тоа: клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам, а на овие Франција ги додава уште и тиаклопридот и ацетамипридот.

Овие пестициди, според информациите, Франција ќе ги забрани сите земјоделски активности, вклучувајќи ги и стаклениците.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.