Франција вчера пријавила 52.010 новозаболени од коронавирус, што е најмногу во еден ден од почеток на епидемијата.

Новиот највисок дневен биланс го надмина бројот кој во оваа држава беше потврден во сабота – 45.422.

Бројот на заболени со коронавирус во Франција е зголемен на 1.138.507, а починати е 34.761 лица. Во изминатите 24 часа пријавени се 116 нови смртни случаи од коронавирус.

Во моментов Франција се наоѓа на петтото место во светот по бројот на заболени од коронавирус, по САД, Индија, Бразил и Русија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.