Маската, наводно, ќе биде понудена по малопродажна цена од околу 30 евра, пренесува Франс Инфо.

Меѓу четириесет научници и експерти кои соработувале на овој проект биле и вработените во добро познатиот „Келмонт-Феран“ со седиште во Мишелин, како и Центарот за атомска енергија и алтернативна енергија (ЦЕА), кој основаше нова компанија наречена VOC-Cov (Volonte d ‘ Contre le Covid-19 ).

Експертите излегле со идејата пред три недели, изјави портпаролот на ЦЕА, Пјер-Емануел Фрот, додавајќи дека компанијата ги ставила сите свои ресурси достапни за процесот на истражување и тестирање, додека експерти од Мишелин ќе работат на прототип дизајн.

Пробната серија од 5.000 маски веќе е во производство, при што првите маски на пазарот се најавени за пуштање во продажба следната недела, изјави Лион со седиште во Оври, специјалист за производство на опрема за лична заштита, на кој му е доверено производството.

Наша цел е да произведеме еден милион маски неделно во текот на мај, што е еквивалентно на бројката од 500 милиони маски за еднократна употреба“, велат раководителите на проектот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.