Франција ќе ги награди странските здравствени работниви и други странци кои работат на првата линија во борбата со пандемијата со Ковид-19 со тоа штоќе им обезбеди државјанство по брза процедура за оние кои ќе побараат.

Според Упатствата од Министерството за внатрешни работи, регионалните претставници мора да дадат предност на апликации за државјанство на странци кои се активно вклучени во националните напори против епидемијата во која има речиси 31.000 смртни случаи во Франција.

Упатствата велат дека странците кои се посветени и смели во своите напори против коронавирусот можат да добијат државјанство за две години наместо вообичаените пет заради нивните значајни услуги кон државата.

Во документите се мпосочени посебно здравствените работници. Во упатствата не се споменува колку луѓе би можеле да имаат корист од ова решение.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.