Европската унија ќе го поддржи белорускиот народ со давање 50 милиони евра на земјата во услови на силни антивладини протести, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен на прес-конференција во средата.

Таа истакна дека 2 милиони евра ќе одат за да им помогнат на „жртвите на угнетување“, 1 милион евра ќе бидат ставени кон граѓанското општество и финансирање на независни медиуми, додека 50 милиони евра се предвидени да одат во земјата во форма на итна поддршка од Ковид-19 за медицинска опрема, мали и средни претпријатија, ранливи групи и социјални услуги.

Фон дер Лејен истакна дека парите ќе бидат „репрограмирани далеку од властите кон граѓанското општество“.

Комесарот додаде дека ЕУ сака мирна транзиција на власта во земјата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.