Договорот меѓу Европската унија и компанијата „Астра Зенека“ за нејзината вакцина против коронавирус содржи обврзувачки одредби, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и побара објаснување од производителите на лекови за доцнењата во испораката.

Таа за радиото Дојчландфанк рече дека договорот содржи многу јасни количини на испорака за декември и првите три квартала од 2021 година, а спомена и четири производствени погони, од кои два во Велика Британија.

Постојат обврзувачки одредби и договорот е кристално јасен, рече Фон дер Лајен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.