Чешки борбени авиони од септември ќе го чуваат воздушниот простор на соседна Словачка, изјави денеска чешкиот премиер Петр Фиала.

Словачка одлучи да ги приземји своите борбени авиони МиГ-29 од руско производство и побара од сојузниците од НАТО да патролираат на нејзиното небо. Приземјените авиони би можеле да бидат испратени во соседна Украина за да му помогнат на Киев да се одбрани од руската инвазија.

Не гледам никаков проблем овде, владата сигурно ќе го одобри тоа, рече Фиала за време на телевизиската дебата со неговиот словачки колега Едуард Хегер.

Во 2018 година, Словачка нарача борбени авиони Ф-16 од САД. Почетокот на испораката на авионите беше планиран за оваа година, а крајот на испораката следната година. Но, сега се претпоставува дека испораката ќе се случи во 2024 година.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.