Фејсбук ја отстрани објавата на американскиот претседателл Доналд Трамп, поради кршење на нејзините правила против споделување дезинформации за коронавирусот. Објавата содржеше видео клип, од интервју за Fox & Friends во кое американскиот претседател тврдеше дека децата се „скоро имуни“ на Ковид-19.

Ова беше првпат друштвото за социјални медиуми да отстрани објава од Трамп за дезинформација на коронавирус, соопшти портпаролот на фирмата.

Ова видео вклучува лажни тврдења дека група луѓе се имуни на„ Ковид-19 “, што претставува кршење на нашите правила околу штетната дезинформација на Ковид, рече тој.

Гигантот за социјални медиуми претходно отстрани реклами од изборната кампања на Трамп за кршење на правилата за дезинформации, во тој случај околу национален попис.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.