Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи ја повтори својата препорака американскиот претседател Доналд Трамп да прими вакцина против коронавирусот.

– Одлуката за тоа дали ќе се вакцинира зависи од него и од докторот во Белата куќа. Моја препорака – тоа го реков и претходно – јас би го вакцинирал, изјави Фаучи за Си-Ен-Ен.

– Тој сè уште е претседател на САД. Важна личност … Значи, мојата препорака за претседателот останува иста, додаде тој.

Трамп годинава имаше коронавирус, а лекарите му препорачуваат да почека со вакцината, наведувајќи го како причина третманот со моноклонски антитела што ги примил во борбата против вирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.