Американката Џули Брискман, која во октомври 2017 година беше снимена како на претседателот Доналд Трамп му покажува среден прст додека вози велосипед покрај претседателската поворка, го порази републиканскиот противкандидат и го освои мандатот на надзорниот совет на округот Лудуна во Вирџинија.

Фантастично е чувството, нереално е – изјави 52-годишната мајка на две деца за „Вашингтон пост“.

Откако нејзината снимка се појави на социјалните мрежи, Брискман беше отпуштена од работа, а потоа ја тужеше компанијата „Акима“, обвинувајќи ја за кршење на нејзиното право на слобода на говор и изразувајќи загриженост од одмаздата на администрацијата на Трамп. Таа не доби работа, но доби отпремнина.

Според нејзината веб-страница, таа водеше кампања за поголемо финансирање на образовниот систем и подобри плати на наставниците, еднаква плата за жените и мажите и за поддршка на малите бизниси.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.