Водечките европски банки резервираат околу 20 милијарди евра годишно – што е еквивалентно на 14% од нивниот вкупен профит – во даночни раеви, се вели во новиот извештај.

Бројките произлегуваат од анализата, спроведена од Даночната опсерваторија на ЕУ, на 36 големи банки, кои треба јавно да ги пријават податоците од земја во земја за нивните активности.

Тврдењата дополнително ќе ги поттикнат оние што тврдат дека водечките земји мора да бидат поамбициозни во сузбивањето на агресивното избегнување данок и префрлувањето на профитот во јурисдикции со ниски даноци од мултинационални компании.

Користењето на даночните раеви од страна на банките се смета за многу опасно, бидејќи повеќе од 1,5 билиони евра од даночните обврзници беа искористени за спасување на болните банки во Европа по финансиската криза во 2008 година.

По разговорите организирани од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) со седиште во Париз, 130 земји, кои претставуваат повеќе од 90% од глобалниот БДП, ја поддржаа глобалната минимална даночна стапка за мултинационалните компании од 15% минатиот јули, по првичниот обид од американскиот претседател Џо Бајден да обезбеди договор за стапка од 21%.

Бајден предложи паралелни мерки за ограничување на префрлувањето на профитот во даночни раеви од 100-те најголеми светски компании и тие сега се дискутираат во ОЕЦД.

Даночната опсерваторија на ЕУ, независна истражувачка група, ги истакна придобивките од оданочување на добивката на мултинационалните компании со повисока глобална минимална даночна стапка од 25% – најниска тековна стапка во седумте најголеми светски економии.

Даночната злоупотреба од страна на мултинационалните компании и избегнувањето од страна на богатите поединци, според кампањата на групата „Даночна правда мрежа“, ги чини државите 427 милијарди долари годишно загубени приходи.

Според извештајот на даночната опсерваторија на ЕУ, профитот резервиран од банките во даночните раеви е ненормално висок. Околу 238.000 евра профит по вработен објавуваат банките во раевите, наспроти 65.000 евра во земјите што немаат рај.

Истражувањето именува 17 земји и територии како раеви за целите на студијата: Бахами, Бермуди, Британските Девствени Острови, Кајмански Острови, Гернзи, Гибралтар, Хонгконг, Ирска, Островот Ман, Џерси, Кувајт, Луксембург, Макао, Малта, Маурициус, Панама и Катар.

Од тие територии, највисоката даночна стапка се наоѓа во Луксембург (15%), додека Бермудите, Панама, Британските Девствени Острови и Кајманските Острови имаат нулта стапка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.