Европскиот суд за човекови права одлучи дека Ватикан не може да биде тужен пред локален суд за сексуална злоупотреба извршена од католичките свештеници, потврдувајќи дека Светиот Престол ужива суверен имунитет и не може да им се припишат злосторствата на свештениците и нивните претпоставени.

Европскиот суд го отфрли случајот инициран од 24 лица кои тврдат дека се жртви на сексуално насилство од свештеници во Белгија и оти Светиот Престол е одговорна за „структурните недостатоци“, поради што Католичката црква ги прикрива случаите на силување од страна на свештеници и малтретирање деца со децении.

Тие поднесоа жалба до судот во Стразбур откако белгиските судови заклучија дека немаат надлежност со оглед на имунитетот на Светиот Престола како суверена држава.

Европскиот суд одлучи дека судот во Белгија бил во право и дека на жртвите не им е одземено правото на судење и ја потврди одлуката дека Светиот Престол ужива суверен имунитет и не важи исклучок од тоа правило бидејќи лошото однесување на свештено лице во случаите на злоупотреба не може да се припише на Ватикан.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.