Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Гласањето ќе се одржи точно на пладне денеска во Стразбур. Пред тоа, избраната претседателка ќе се соочи со европратениците на кои ќе им го презентира нејзиниот тим на членови на Европската Комисија.

По макотрпен процес на сослушувања за време на кој тројца кандидати беа отфрлени и потоа заменети со нови имиња, Урсула фон дер Лајен конечно доби зелено светло за сите 26 кандидати за еврокомесари пред десетина дена.

Денеска Европскиот Парламент ќе гласа за целокупниот совет со просто мнозинство.

Другиот ко-одлучувач, Советот на ЕУ, веќе даде зелено светло пред два дена.

Останува дека мнозинството на Фон дер Лајен ќе биде тесно и останува да се види точно со колку удобна парламентарна коалиција таа ќе може да владее.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.