Група научници со седиште претежно во Европа испратиле отворено писмо до медицинското списание „Лансет“, во кое тврдат дека податоците за испитувањата во раната фаза на руската вакцина против Ковид -19 наречена „Спутник V“ се нецелосни и покажуваат дека „најверојатно се шаблони“ , објави СиЕнБиСи во четвртокот повикувајќи се на еден од научниците.

Невообичаен дел е што истите нивоа на антитела биле пријавени во различни фази од студијата, што значи дека Русија треба „да ги објасни и разјасни своите резултати, вели изворот.

Русија ја регистрираше првата вакцина против КОВИД-19 во август, а првата серија беше пуштена за волонтери подогтвени да ја примат вакцината порано оваа недела.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.