Најголемата група во Европскиот парламент – Европската народна партија ќе гласа против кандидатот на францускиот претседател Емануаел Макрон за член на Европската комисија, Силви Гулар, изјави денеска портпаролот на ЕПП.

Макрон ја предложи Гулар, искусен поранешен дипломат и европатеничка, за комесар за внатрешните пазари во ЕУ, одговорен за одбранбената интерференција на Унијата, пренесуваат британските медиуми.

Сигурно ќе гласаме против – рече портпаролот на ЕПП, со што нејзиното потврдување на функцијата веќе е доведено во прашање.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.