Европската комисија соопшти дека најавата за значително намалување на снабдувањето со вакцини на „АстраЗенека“ на пазарот на ЕУ е „неприфатлива“ и бара од компанијата да одговори колку дози се произведени досега и на кого се доставени.

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, изјави дека одговорите на „АстраЗенека“ на поставените прашања „досега не биле задоволителни“, и оти повторно ќе разговараат со претставниците на компанијата.

ЕУ сака порачаните и веќе платени вакцини да бидат доставени во најкус можен рок, а договорот да се почитува во целост – истакна Киријакидес.

Таа додаде дека ЕК предложила механизам за транспарентност на извозот на вакцини.

Европската Унија го поддржа забрзаниот развој и производство на неколку вакцини против Ковид-19 со 2,7 милијарди евра. Ние сакаме јасност на трансакциите и целосна транспарентност на извозот на вакцини од ЕУ – изјави Киријакидес.

ЕК најави дека отсега сите компании кои произведуваат вакцини против Ковид-19 во ЕУ ќе треба однапред да ја известат ЕУ доколку сакаат да доставуваат вакцини во трети земји.

ЕУ ќе стори сè што може за да ги заштити своите граѓани и нивните права – подвлече Киријакидес

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.