Бројот на заболени од новиот коронавирус во светот го надмина психолошкиот праг од 200 илјади случаи, и денеска тој изнесува 204.732.

Вирусот досега погоди 170 држаи и територии во светот, при што бројот на смртни случаи се искачи на 8270 жртви.

Европа денеска ја надмина Азија според бројот на смртни случаи, каде се евидентирани 3434, додека во Азија таа бројка изнесува 3384.

Италија е најтешко погодена земја во Европа, и втора во светот според бројот на заразени. Во Италија има 31.506 заболени и над 2500 смртни случаи. Критично е и во Шпанија, со 13.910 заразени и 623 смртни случаи.

На светско ниво, досега се излекувани 82.872 пациенти

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.