Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел изјави дека Европска Унија не планира Белорусија да стане „втора Украина“ и оти треба да продолжи дијалогот со белорускиот претседател Александар Лукашенко.

– Тензиите помеѓу Европа и Русија завршија со истрели, насилство и распад на украинската територија, што и понатаму трае, изјави Борел во интервју за шпанскиот дневен весник „Паис“.

Тој потенцира дека треба да продолжи дијалогот со Лукашенко за надминување на кризата во Белорусија

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.