Европската комисија во вторникот го основа мрежниот портал Access2Markets за поддршка на малите и средни компании за трговија надвор од границите на Европската унија.

Говорејќи на настанот на кој беше промовиран порталот, извршниот потпретседател Валдис Домбровскис рече дека „оваа едношалтерска компанија ќе им помогне на европските фирми да го искористат максимумот од мрежата на трговски договори на ЕУ и да добијат најдобар пристап до пазарите, производите и импутот што им е потребен, да растат и да останат конкурентни“.

Порталот ќе им овозможи на деловните субјекти да ги дознаат сите информации за увезената и извезената стока, вклучително тарифи, даноци, правилата за потекло, барања за производи, царински постапки, трговски бариери и статистика за проток на трговијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.