Европската унија повлече седум милиони маски, внатре во блокот, бидејќи не ги задоволуваат безбедносните стандарди и не заштитуваат адекватно од новиот коронавирус, соопшти европскиот Одбор за внатрешен пазар и заштита на потрошувачите по одржаната седница.

Според хрватскиот европратеник Томислав Сокол, до наплив на фалсификувани заштитни маски на европскиот пазар, кои најчесто се од Кина, дошло поради „оптовареност“ на вообичаениот синџир на снабдување и големата побарувачка за заштитна медицинска опрема во последните месеци, откако со тоа почнале да се занимаваат различни сомнителни компании.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.