Европската комисија во четвртокот одобри шема за докапитализација во вредност од 44 милијарди евра за италијанските големи претпријатија во голема мера погодена од пандемијата на корона вирусот.

Оваа италијанска шема за докапитализација ќе ги поддржи големите компании погодени од епидемијата на коронавирус преку зајакнување на нивната база на капитал и олеснување на нивниот пристап до финансии во овие тешки времиња, рече извршната потпретседателка Маргарет Вестагер, додавајќи дека тоа ќе биде „на крајот клучно за поддршка на италијанската економија и пазарот на трудот “.

Италија е една од најтешко погодените европски земји од пандемијата, особено во раните фази на епидемијата, што остави тешки последици врз економијата на земјата.

Претходно, пакетот за прва помош на ЕУ одобрен во јули беше дизајниран да им помогне на малите и средни претпријатија погодени од кризата со коронавируси.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.