Европската унија во средата се согласи да санкционира шест Руси и една организација во врска со труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, според објавените информации на новинските агенции ДПА и АФП, пренесува Дојче Веле.

Амбасадорите на ЕУ, наводно, се согласиле да ги израмнат замрзнувањата на средствата и забраните за патувања, за време на состанокот во Брисел, со точни детали за кои треба да се одлучи во наредните денови.

Навални, отворен критичар на рускиот претседател Владимир Путин, беше отруен со нервен агенс Новичок во Сибир во август. Тој беше евакуиран во Берлин каде сега се опоравува.

Администрацијата на Путин негираше дека стои зад нападот.

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, претходно се закани дека ќе ги запре дипломатските контакти со западните земји доколку воведат санкции.

Веројатно едноставно треба привремено да престанеме да разговараме со оние луѓе на Запад кои се одговорни за надворешната политика и не ја разбираат потребата од меѓусебно почитување на дијалогот, рече Лавров во вторникот.

Во средата, тој се закани дека ќе одговори на какви било санкции кон Русија.

Германија и Франција минатата недела предложија мерки против Русија, велејќи дека покрај санкциите против „поединци… кои по својата службена функција се сметаат за „одговорни за ова злосторство и кршење на меѓународното право“, треба да се преземат активности и против тело “што е вклучено во програмата Новичок”.

Мерките на ЕУ се очекува да стапат на сила во четврток. Според извори цитирани од новинските агенции, меѓу лицата има службеници од безбедносниот апарат на Русија, додека вмешаната организација е Државниот истражувачки институт за органска хемија и технологија.

ЕУ претходно ги санкционираше руските разузнавачки службеници по труењето со Новичок на поранешниот руски двоен агент, Сергеј Скрипал, и неговата ќерка во Велика Британија во 2018 година.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.