емјите-членки на Европска Унија ќе обучат дополнителни 15.000 украински војници, со што вкупниот број војници, кои ќе поминат обука ќе се искачи на 30.000, соопштија неименувани извори од ЕУ.

Постоечката мисија за обука почна во ноември минатата година и има за цел да обезбеди индивидуална, колективна и специјализирана обука на вооружените сили на Украина. Мисијата има за цел да и помогне на украинската армија да ја одбрани својата територија и да го заштити цивилното население, а почна како одговор на украинското барање по руската инвазија.

Зголемувањето на бројот на обучени војници се очекува официјално да го објават претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел за време на средбата со украинските лидери во текот на неделата.

На 3 февруари се одржува Самит ЕУ-Украина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.