Првите резултати од излезните анкети за изборите за ЕП во Германија, укажуваат на тоа дека владејачкиот блок на германската канцеларка Ангела Меркел ЦДУ / ЦСУ, иако во значителен пад, доби најголема поддршка од 28 отсто од гласовите.

Во битката за местата во ЕП, Зелените се во голема корист и втори се по поддршка, додека крајната е во мал пораст, објавија германски медиуми.

Иако владејачкиот блок ЦДУ / ЦСУ на германската канцеларка Ангела Меркел ја доби најголема поддршка од 28 отсто од гласовите, тоа претставува значителен пад во однос на претходниот европски избори, кога унијата на десниот центар освои 35,4 отсто од гласовите.

Германските социјалдемократи оваа година паднаа од 20,7 отсто во 2014 година на 15,5 отсто.

Германските Зелените се на второ место со 22 отсто од гласовите по ЦДУ / ЦСУ, што е двојно повеќе од претходните европски избори.

Крајната десница, Алтернатива за Германија освои 10,5 отсто од гласовите, што е повеќе од 2014 година, но помалку од резултатите од парламентарните избори во 2017 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.