Претседателот на Русија Владимир Путин откри детели од договорот за храна со Украина Тој смета дека тоа е уште една дрска измама во режија на ЕУ.

Путин побара ревизија на догоорот за извоз на украинското жито и тврди дека тоа заминува во ЕУ наместо во Африка.

Груб и дрзок однос кон оние за кои наводно се е направено. Зборував со европски лидер и ми откри дека од 21 брод со жито, само два беа испратени во земјите во развој. И сега има веќе 80 бродови, а количината на прехранбени производи за земјите во развој не се зголемува. Како што биле колонијалистите, такви се и тие! Тие пред се мислат на сопствената корист, се кријат зад интересите на земјите во развој, но прават се во свој интерес – нагласи претседателот на Русија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.