Во видеото што го објави на својот твитер профил, претседателката на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен говори дека Русија мора финансиски да плати за штетите што ги направила во Украина и дека е неопходен трибунал во Хаг за руската агресија.

Сепак, делот каде таа говори за 100.000 загинати украински војници е исечен.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.