Советот за надворешни работи на ЕУ на денешниот состанок во Луксембург усвои нови санкции против Русија поради војната во Украина. Новите санкции се насочени кон области од висока вредност за руската економија, како што се енергијата, финансиите и трговијата, и имаат за цел да го отежнат заобиколувањето на санкциите на ЕУ. Санкции се воведени и за 116 физички и правни лица.

ЕУ ги забранува услугите за претовар на руски течен гас на територијата на ЕУ за пренос во трети земји. Ова вклучува претовар од брод до брод и истовар од брод до брег, но не влијае на увозот, туку само реекспорт во трети земји преку ЕУ.

Забранети се нови инвестиции, како и обезбедување на стоки, технологија и услуги за завршување на проектите за течен природен гас во изградба, како што се Арктик ЛНГ 2 и Мурманск ЛНГ. Се воведуваат ограничувања за увоз на руски течен гас преку терминалите во ЕУ, кои не се поврзани со системот за пренос на гас.

Матичните компании од ЕУ ќе мора да се погрижат нивните подружници во странство да не се вклучат во какви било активности што водат кон заобиколување на европските санкции. Од трговците со оружје ќе се бара да проверат дали нивните зделки би можеле да доведат до повторен извоз во Русија. Слични ограничувања се во сила за продавачите на технологија во одбранбената индустрија.

Во однос на финансиите воведена е забрана за користење на системот за пренос на финансиски пораки (СПФС), развиен од Централната банка на Русија за да се неутрализира ефектот на европските санкции. На субјектите на ЕУ кои работат надвор од Русија ќе им биде забрането да се поврзуваат со СПФС или слични специјализирани услуги за финансиски пораки. На компаниите од ЕУ ќе им биде забрането да вршат трансфери со конкретно наведени лица кои користат СПФС надвор од Русија.

Забрана за трансфери со целни кредитни и финансиски институции и даватели на крипто-средства основани надвор од ЕУ се наметнува кога овие субјекти ги олеснуваат трансакциите што ја поддржуваат руската одбранбена индустрија преку извоз, снабдување, продажба, трансфер или транспорт во Русија на стоки со двојна употреба и употреба на технологија, муниција и огнено оружје.

Исто така се заоструваат условите за финансирање на политичките партии и фондации, невладините организации и медиумите во ЕУ. Тие нема да можат да бидат финансирани од Русија и нејзините сојузници.

Советот на ЕУ додава 61 ентитет на листата на оние кои директно го поддржуваат руското воено производство. Некои од овие ентитети се лоцирани во Кина, Казахстан, Киргистан, Турција и Обединетите Арапски Емирати и биле вклучени во заобиколување на санкциите или снабдување со делови за дронови. Се воведува забрана за извоз на хемикалии, пластика, багери, монитори и електрична опрема.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.