Шаторите на демонстрантите се поставени пред законодавниот дом, ескалираше политичката криза во Молдавија, новоименуваниот претседател Павел Филип го распушти парламентот и распиша предвремени избори во септември. Филип, поранешниот премиер, е именуван за привремен претседател по налог на Уставниот суд, на местото на про-руски орентираниот претседател Игор Додон.

Кризата започна по изборите во февруари, кои завршија без јасен победник меѓу ривалските про-ЕУ и проруски партии. Сега постои опасност долготрајната криза да доведе до насилства и судири во Молдавија, една од најсиромашните држави во Европа, која се ноѓа меѓу Романија и Украина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.