Семејството Бајден е вклучено во политичкиот и општествениот живот во САД , но, едно од децата на новоизбраниот претседател Џо Бајден, вообичаено беше „под радарот“ – неговата ќерка Ешли Бајден.

Сепак, најмладата ќерка на Бајден е многу активна во заедницата. Таа со години повикува на реформа на кривичниот систем додека служеше како висок извршен директор во организација која цврсто се спротивставува на смртната казна.

Ешли Бајден, исто така, има основано свој моден бренд за облека.

Магазинот „Гламур“ ги пренесува деталите која е и за што се залага идната „Прва ќерка“ во САД.

Ashley Biden, Vice President Joe Biden

Ешли Бајден е родена на 8 јуни 1981 година. Постарите браќа на Ешли – Бо и Хантер Бајден – им се родени на Џо и неговата прва сопруга Нилија. Двојката имала и ќерка, по име Наоми.

Во 1972 година, Нилија и Наоми загинаа во трагична сообраќајна несреќа, кога Џо се подготвуваше за својот прв мандат во Сенатот. Џо и Џил почнале да се забавуваат во 1975 година и тој и ’оддава признание што му помогна да го обнови животот по несреќата.

Таа ме натера да почнам да мислам дека моето семејство може да биде повторно добро – напиша Бајден во своите мемоари од 2007 година, „Promises to Keep“

Браќата и сестрите Бајден биле секогаш блиски.

Од моментот кога таа се роди, нејзините браќа се грижеа за неа. И таа секогаш гледаше кон нив. Каде и да одеа, таа сакаше да оди и тие ја носеа – изјави Џил Бајден во профилот на Ешли во 2018 година..

Бо, почина од карцином на мозок во 2015 година. Тој беше адвокат, офицер во корпусот на армискиот судија на јавниот обвинител и политичар како неговиот татко, служејќи како јавен обвинител на Делавер. Ешли му оддаде почит со промовирањето на нејзиниот бренд „Livelihood “.

Логото на брендот вклучува лак, кој симболизира дека „понекогаш треба да бидеме повлечени долу за да пукаме напред.

Тој беше мојот лак. Неговиот рак ме натера на колена. Немав друг избор освен да продолжам напред, да продолжувам да ги насочувам своите соништа – изјави Ешли.

Хантер, роден скоро една година по Бо, е инвеститор и адвокат кој го основал „Росомонт Сенека Партнерс“.

Семејството на Бајден во 1988 година

Претпочита да остане надвор од центарот на вниманието

И покрај тоа што живееше во очите на јавноста во поголемиот дел од нејзиното детство и раните возрасни години, Ешли (39) сака да биде во сенка. Нејзиниот Инстаграм се чува како приватен, а вообичаено ги одржува социјалните настапи на минимум.

Чест е да се биде тука меѓу просторијата полна со жени кои владеат. Има навистина добра енергија и јас всушност се чувствувам пријатно, иако на вакви типови настани обично не се чувствувам така – изјави таа за време на еден од нејзините ретки јавни настани, во главниот говор на Самитот за правилата на жените 2014 година во Вашингтон.

Во најголем дел, нејзиното детство е прилично нормално. Таа учела во приватно средно училиште во Блумингтон, Делавер, подоцна насока културна антропологија на Универзитетот во Тулане. После дипломирањето, не е сигурна за тоа кој ќе биде нејзиниот следен чекор, Ешли работела како келнерка во пицерија, во нејзиниот роден град.

Социјалната работа стана нејзина страст. Таа се вработи како клинички персонал за поддршка на детска клиника за ментално здравје четири години. Откако се врати на училиште за магистер по социјална работа, таа работеше во згрижувачки центри и центри за малолетници.

Поборник за реформа на кривичниот систем

Пред да се повлече од функцијата во пресрет на тогашната потенцијална претседателска кандидатура за 2020 година од нејзиниот татко, Ешли служеше како извршен директор на Делавер центарот за правда.

Спроведувајќи истражувања и нудејќи програми како што се интервенција на криминал и превенција за млади, организацијата е посветена, скоро еден век, да им помогне на оние кои претходно биле затворени да имаат нов почеток откако ќе бидат ослободени.

Секој ден е навистина моќен. Синоќа еден од управителите на случајот на некого му донесе работа од затвор, а таа отиде во девет часот навечер да му земе униформа за неговата нова работа, и сними фотографија на која тој изгледа само толку горд што е повторно на работа и во таа униформа. Работата што ја работиме влијае врз реалните луѓе – изјави Ешли за „Гламур“ во 2017 година.

Ешли беше прв соработник директор пред да биде унапредена во извршен директор во 2014 година.

Нејзиниот сопруг е хирург

Ешли се запозна со Хауард Крејн преку нејзиниот покоен брат Бо, летото 2010 година. Двајцата се забавуваа неколку години пред да стапат во брак воСвети Јосиф на Римокатоличката црква Брендивин во Делавер.

Роден од еврејски родители, Хауард Креин е хирург кој моментално специјализира пластика за лице. Според неговиот „ЛинкдИн“, тој е исто така висок директор за здравство и политика во Центарот за рак на Сидни Кимел.

Вљубена е во модата, со нејзиниот бренд „Livelihood“

Ешли вели дека отсекогаш знаела дека сака да работи работа што многу исполнува.

Паралелно со нејзината работа во Делавер центар за правда, Ешли основаше моден бренд во 2017 година. Според сајтот на брендот, „Livelihood“ е „социјално и етички освестена, облека за облека за викенд што е инспирирана од и им дава на необични, секојдневни луѓе“.

Десет проценти од вкупниот приход од продажбата на неговите органски памучни дуксери се донирани во локалните добротворни организации со седиште во Делавер.

Таа е најголемиот обожавател на нејзиниот татко

И покрај тоа што бега од јавноста, Ешли секогаш се појавува како поддршка на нејзиниот татко. Во воведот за Џо Бајден за време на виртуелната Демократска национална конвенција во 2020 година, таа ги пофали вредностите на нејзиниот татко, кои од семејството се пренесоа на неговите години на јавна функција.

Тој ќе биде цврст, грижлив и принципиелен. Тој ќе биде најголемиот непријател што некогаш го видел силеџијата – изјави Ешли.

Ешли го придружуваше својот татко во поголемиот дел од неговата политичка кариера, почнувајќи од кога таа беше мало девојче. Како што се загреваше последната кампања, таа ги зајакнуваше своите напори да ја поттикне поддршката на гласачите за тандемот Бајден-Херис.

Кога велам дека сум подготвена за претседател на Бајден, тоа не е само затоа што мислам дека татко ми е најдобрата личност. Со татко ми како претседател, тој ќе ни помогне да решиме некои од големите предизвици на нашата генерација. Тој ќе им помогне на нашите јавни училишта да станат порамноправни и поправедни, за да можеме да го исполниме ветувањето за можност за сите. Тој ќе ја направи грижата за децата подостапна и ќе создаде работни места со ситни плати. Тој ќе се справи со климатската криза, заштитувајќи го нашето земјиште и морињата, унапредувајќи ги политиките што ја ценат нашата животна средина и растат нашата економија за чиста енергија. И тој има емпатија и цврстина да ни помогне да ги решиме расните и економските разлики што ги поткопуваат сите заедници – изјави Ешли во текот на кампањата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.