Парламентот на Азербејџан денеска усвои декрет за воведување воена состојба во поголем број градови и региони во земјата, јави Тасс, дополнувајќи дека ваквиот чекор се должи на влошувањето на ситуацијата во Нагорно Карабах.

Одлуката на азербејџанскиот Парламент мора да биде одобрена од претседателот Илхам Алиев во рок од 48 часа.

Претходно и Ерменија со презеде ваквиот чекор, која Владата воведе воена состојба и најави општа мобилизација.

Ескалацијата на конфликтот меѓу двете земји се случи утринава, во која двете страни меѓусебно се обвинуваат за почеток на судорот.

Во 1991 година, Нагорно-Карабах, населен главно со Ерменци, прогласи независност од Азербејџан. Баку се обиде насилно да го поврати регионот и почна војната. Во 1994 година, Азербејџан, Ерменија и непризнатата Република Нагорно-Карабах, со посредство на Русија, потпишаа протокол за прекин на огнот. Воените операции периодично се обновуваат. Во јули оваа година избувнаа судири на ерменско-азербејџанската граница, околу 300 километри од Карабах. Бројот на жртвите од двете страни тогаш изнесуваше 18 загинати.

Поради новонастанатата ситуација Ереван размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах, изјави денеска ерменскиот премиер Никол Пашинијан на вонредната седница на ерменскиот Парламент.

Разговараме за сите можности, за сите сценарија за развој на настаните, рече ерменскиот премиер.

Тој, исто така, истакна дека „ситуацијата во Нагорно Карабах во моментов е во процес на развој“.

Нашата војска не информира дека ситуацијата е напната, но рано е да се зборува за големата слика, додаде Пашинијан.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.