Ерменија и Азербејџан меѓусебно со обвиненија за регрутирање странски сили во борбите во неодамна ескалираниот воен конфликт во регионот Нагорно Карабах.

Арках (ерменското име за Нагорно Карабах) се бори против меѓународниот тероризам“, рече во четвртокот ерменскиот премиер Никол Пашинин, прецизирајќи дека „азербејџанско-турскиот тандем“ вработува „платеници терористи“.

Од друга страна, и Баку со слични обвинувања, тврдејќи дека Ереван користи платеници „од Блискиот исток“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.