Анкара се уште останува на ставот дека не го поддржува влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на прес-конференција по разговорот со венецуелскиот претседател Николас Мадуро.

Шведската телевизија емитуваше интервјуа со водачите на терористичките групи. По ова не можеме да кажеме дека се добредојдени во НАТО. Истото важи и за Финска, истакна турскиот претседател, пренесува ТАСС.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.