Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повика на бојкот на француската стока и го спореди третманот на Европа кон муслиманите со начинот на кој се третирале Евреите пред Втората светска војна.

Вие сте во вистинска смисла фашисти, вие во вистинска смисла сте врски во синџирот на нацизмот, рече Ердоган во понеделникот во жестокиот говор во Анкара. Муслиманите сега се подложени на линч кампања слична на онаа против Евреите во Европа пред Втората светска војна.

Ердоган говореше и за негодувањата во муслиманскиот свет поради зацврстениот став на францускиот претседател Емануел Макрон кон исламскиот екстремизам, по терористичкиот напад во Париз.

Во него загина учителот, Самуел Пети, кој беше обезглавен откако на децата им покажал цртани филмови на пророкот Мухамед. По случајот Макрон рече дека Франција „нема да се откаже од цртаните филмови“ и ги обвини „радикалните исламисти“ за „кражба на нашата иднина“.

Макрон најави затворање на организација блиска до Хамас, уапсени се седум лица поврзани со смртта на наставникот, а продолжи со затворање на неколку десетици муслимански здруженија и протера 231 лице за кои се тврди дека имале екстремистички врски.

Макрон исто така вети дека ќе се бори против „исламистичкиот сепаратизам“, велејќи дека се заканува преземање на некои муслимански заедници во Франција

Потезите промовираа дебата за „борба против муслимански поединци и групи“ во Франција која предизвикаа бес во исламскиот свет.

По викендот на вербални напади против Макрон, Ердоган во понеделникот ја зaостри реториката, повикувајќи ги европските лидери да „ стават крај“ на, како што рече, анти-исламската агенда на Макрон.

Пакистанскиот премиер пак, Имран Кан го повика францускиот амбасадор во земјата да се објасни и го обвини Макрон за „напад врз исламот“.

Во супермаркетите во Катар и Кувајт веќе се бојкотираат производите од Франција, со апели за истото да го направи и Јордан и други држави.

Во понеделникот, шефот на француската федерација на работодавачи МЕДЕФ рече дека бојкотот, кој тој го опиша како „глупост“, е очигледно лоша вест за компаниите кои веќе се тешко погодени од пандемијата на коронавирусите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.