Челничката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен не добила столица во текот на разговорите со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пишува во средата The Washington Post.

Средбата на Ердоган со фон дер Лејен и претстадателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, се одржа во вторникто во Ангкара. Според снимките објавени на интернет, шефицата на Европската комисија не добила место во салата, за состаноци, бидејќи имало само две столици, од кои едната ја заземал Мишел.

Поради тоа, фон дер Лејен морала да седи на диванот спроти турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглуи, кој според дипломатскиот протокол има понизок ранг. Покрај тоа, според прифатените норми, во текот на слични разговори, ова место вообичаено им се дава на преведувачите и другите учесници на средбите, забележува весникот.

Според пратеничката во Европскиот парламент, Софи ин’т Велд смета дека тоа што се случило не било случајно.

„Тоа беше пресметано… Зошто @eucopresiden не стори ништо“, напиша таа на Twitter, наведувајќи го акаунтот на Шарл Мишел.

Инаку, разговорите на Ердоган со шефовите на европските институции, во контекстот на напрегнатите односи меѓу Брисел и Анкара се разговараше за развојот на економската соработка, како и за темата поврзани со мигрантите и бегалците.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.